Odhlučnění zkušebny a studia

Jak zlepšit akustické podmínky ve zkušebně tak, abychom se nemuseli „přeřvávat“ ? V tomto článku Vám nastíníme několik variant jak toho dosáhnout.

Vnitřní zlepšení akustiky zkušebny, studia

V prvé řadě se tento článek bude zabývat vnitřní akustikou zkušebny či studia – tak, abyste se lépe slyšeli a nebyli zachyceni ve zvukové spirále (kdy se každý z muzikantů postupně přidává, protože nejde slyšet).
Máme několik možností, pojďme si je shrnout:

1) Akustika ve zkušebně v poměru cena/výkon

Akustická pěna není až tak levná záležitost, jak bychom si mohli na první pohled myslet. Jak vybírat, když chcete co nejlepší akustiku za co nejméně peněz?
Důležité je si uvědomit, že nemusíme pokrývat akustickou pěnou (pro radikální zlepšení akustiky v místnosti) celou plochu stěn či stropu. Obecně se doporučuje cca. 40-60% pokrytí s ohledem na geometrii místnosti (čtverec, atypický půdorys apod.)  Z akustický pěn nám pomůže zejména kombinace – Hroty 7cm, Sinus 3 cm popř. Vlnky 4,5cm.
Hořlavá nebo nehořlavá pěna?

Podívejte se na rozdíl a udělejte si úsudek. Určitě bude vhodné aplikovat samozhášivou (nehořlavou) pěnu tam, kde by teoreticky mohl vzniknout požár nebo mohla „přeskočit jiskra“.

 

2) Zlepšení akustiky zkušebny, studia s ohledem na „neoblíbené“ basové frekvence

Pokud chcete mít vše tip top. Nezapomeňte na basové pasti (bass trap) do rohů Vaší místnosti. Basové frekvence jsou častý problém, ale můžeme je velmi efektivně eliminovat právě aplikací basových pastí. Nebojte se zainvestovat, rozdíl poznáte ihned.

Pro větší pohltivosti střední a vysokých frekvencí můžete místo jehlanů  aplikovat také bezprofilové akustické pěny -> tzv. panely.
Dodávají se v 7cm nebo 9cm provedeních.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *