Kročejová izolace a jak na ni

Co to znamená kročejová izolace? Čemu se tento článek bude věnovat? Jestli bydlíte na starších podlahách, jistě znáte ty situace, kdy potřebujete projít tiše jako myška kolem spícího dítěte. Našlapujete opatrně a jemně, potichu se kradete pokojem, když najednou pod Vámi podlaha zaskřípe tak úděsně, že vzbudíte nejen miminko, ale i psa, partnera a při troše smůly i souseda
K eliminaci těchto pazvuků slouží kročejová izolace.

Proč podlaha vrže?

Nejprve je potřeba najít příčinu. Co přesně pod Vašimi kroky vrže. Už tady můžeme najít několik různých příčin. Tak předně svrchní část podlahy, podlahová krytina. Nejčastější je tento problém u skládaných podlah, jako jsou parkety. I když jsou položeny přesně, časem, jak se používají, dochází k malým posunům a celá stavba dostává trhliny. Jakmile již jednotlivé parkety nejsou úplně nehybné a napevno uložené, jejich byť minimální pohyby už vyluzují známé vrzání.

Kročejová izolace

Další příčinou může být nosná vrstva, zvlášť u starších staveb. Tady tkví problém v konstrukci stropu/podlahy ze dřeva. Nosné jsou v tomto případě trámy, na nichž je pak jedna, nebo více vrstev latí a prken, které nakonec vytvářejí rovnou plochu, na níž je konkrétní podlahová krytina. Časem však tato struktura pracuje, dřevo vysychá, mírně mění tvar a napíná se, nebo naopak uvolňuje. Odtud je už jen malý krůček k vrzání, protože jakmile se po takové podlaze člověk projde, celý dřevěný komplex se dá do pohybu.

Co řeší kročejová izolace

Protože k hlasité podlaze vede více příčin, tak také kročejová izolace musí být šita na míru konkrétní stavbě. Obecně ale platí, že je potřeba kompenzovat mikro pohyby podlahové konstrukce. Nejčastěji se to dělá vložením nové vrstvy mezi svrchní a nosnou část podlahy. Tuto kročejovou izolaci tvoří lisované pěnové izolační desky vyrobené z kousíčků polyuretanové pěny slisované dohromady do kompaktního panelu. Řešení pomocí takových panelů má mnoho výhod.

Jednak jsou tyto pěnové desky pevné, ale zároveň mírně pružné, takže vydrží tlak podlahové krytiny, ale zároveň se mírně přizpůsobí vrstvě nad nimi i pod nimi. Tím dojde k žádoucí kompenzaci pohybů, které způsobují nepříjemné zvuky, jichž se chceme zbavit. Kromě toho fungují desky jako zvuková a tepelná izolace. Nejen že se omezí nepříjemné ruchy u vás, ale stejně tak omezíte vzájemné rušení vašeho bytu s tím pod vámi. Akustické izolační desky jsou také velmi praktické a instalují se jednoduše pomocí běžných průmyslových lepidel.
Proto je lze samozřejmě aplikovat také na stěny i stropy.

Komentáře nejsou povoleny.